Przez termin „środowisko pracy” należy rozumieć warunki, w których na co dzień odbywa się praca. W trakcie wykonywania prac do środowiska trafiają różnego rodzaju zanieczyszczenia, które w większym lub mniejszym stopniu mogą wpływać na stan zdrowia pracowników. Jakie dokładnie zanieczyszczenia mogą wpływać na pracę oraz jak można zmierzyć ich poziom?
Środowisko pracy i jego realia
Każde środowisko pracy może zostać zanieczyszczone środkami chemicznymi, pyłami przemysłowymi, czynnikami fizycznymi oraz psychofizycznymi, do których należy zaliczyć: hałas, promieniowanie, drgania, wibracje, skrajne temperatury, czynniki biologiczne, a także czynniki rakotwórcze czy mutagenne.
Czynniki środowiska należy podzielić na dwie zasadnicze grupy:
- pierwsza czyli czynniki niebezpieczne (urazowe) mogące powodować u personelu jakiś uraz;
- druga czyli czynniki szkodliwe i uciążliwe, które działając na personel przez dłuższy czas mogą powodować zmiany w stanie zdrowia, a w konsekwencji mogą doprowadzić do pojawienia się choroby zawodowej.
Te czynniki dzieli się na 4 grupy:
- czynniki chemiczne,
- czynniki biologiczne,
- czynniki fizyczne,
- czynniki psychofizyczne.
Pomiary czynników biologicznych
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 roku w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, to do pracodawcy należy regularne przeprowadzanie okresowych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy na swój koszt. Ponadto pracodawca ma również obowiązek przeprowadzać pomiary skuteczności działania zabezpieczeń przeciwpożarowych maszyn oraz urządzeń elektrycznych, jak również kontrole instalacji piorunochronnej.
Takie badania powinny zostać zlecone akredytowanemu laboratorium, które może przeprowadzić wspomniane badania w miejscu pracy. Jednym z takich laboratoriów jest http://smc-bhp.pl/.
Poniżej lista informacji, jakie będą niezbędne laboratorium do przeprowadzenia wiarygodnych badań:
- jakie rodzaje szkodliwych czynników mogą występować w środowisku pracy (zarówno na stałe, jak i okresowo),
- jakie są ich właściwości chemiczne, fizyczne czy biologiczne,
- na jakich stanowiskach i z jakim nasileniem mogą one występować.